Episode 1
Alarmen går på brannstasjonen og i løpet av minutter er den første brannbilen på hjul mot Alta sentrum. Meldingen sier at en person er i huset. Nå står det om minutter.
Episode 2
Du har helt sikkert både sett og hørt når Alta brann og redning trener på å kjøre utrykning.
Annet hvert år er det re-trening på utrykningskjøring. Man ser at antallet ulykker blant utrykningskjøretøy har økt og derfor må de trene oftere. Bli med når instruktør Torgeir Edvardsen gjennomfører re-trening med Sigurd Johansen på de trafikkerte veiene i Alta.
Episode 3
Du har sikkert allerede lest historien til Tore Johansen og familien, for da en av røykvarslerne i huset tok fyr tidligere i år, så ble det stor medieoppmerksomhet. I episode 3 i serien om Alta brann og redning forteller Tore hele historien, og vi blir med ut til familiens hus når brannmannskapene rykket ut.
Røykvarsleren Tore Johansen hadde i huset var av merket KD-101LD. Den har vært Norges mest solgte. Brannvernforeningen ber folk sjekke egne røykvarslere og bytte ut disse.
Røykvarslere generelt har anbefalt levetid på åtte til ti år og bør jevnlig sjekkes og byttes ut.
Episode 4
I fjerde episode i serien om Alta Brann og redning blir vi med ut på øvelse ved bul-kaia, og på akutthjelper re-treningskurs med Bjørn Bjerkan i Norsk Luftambulanse.
Bjerkan har jobbet over 30 år som anestesi- og flysykepleier. Han har et viktig budskap til alle:
– Har du mulighet å gå på et førstehjelpskurs, så gjør det. Det er det du trenger for å hjelpe folk. Det er ofte slik at man melder seg på et slikt kurs etter at man har vært borti en episode. Litt for sent. Vær føre var. Peis på og meld dere på.
Episode 5
Like viktig som å ha en enhet som rykker ut når brann oppstår, er de som forebygger branner. På forebyggende avdeling jobber blant annet Stein Yngve Sommer. Vi blir med han ut på hjemmebesøk, der han blant annet sjekker fyringsanlegg. I tillegg til å gjøre et tilsyn snakker han med de som bor i huset. For rett tiltak til rett tid, er det aller viktigste. Det hjelper ikke med nye batterier i røykvarsleren dersom den som bor i huset har nedsatt hørsel.
Her er femte og siste episode i serien om Alta brann og redning.
Informasjon om serieskaperne
Det er studentene Skule Isaksen og Sivert Kvernsjøli Heide som har fulgt Alta brann og redning over en lengre periode og dokumentert hverdagen på video.
Her kan du lese mer om studentene og hvorfor de har gjennomført dette prosjektet
Nå er materialet bearbeidet og blitt til fem episoder, som tar deg med inn på brannstasjonen og gir et unikt innblikk i livet her. I den første episoden er vi med når brannmannskaper må rykke ut til brann på Alta sentrum.
Hver onsdag klokken 13.00 kommer en ny episode. Og vi kan røpe såpass at noen av episodene kommer du til å kjenne igjen fordi de har versert i nyhetsbildet da de skjedde.
Brannsjef, Frank Pettersen, synes prosjektet har vært spennende og episodene som nå kommer ut er han svært fornøyd med. For han, og alle de ansatte, er dette en fin måte å vise frem hva de gjør.
– Vi er med på dette prosjektet av flere grunner; rekruttering, opplysningsarbeid, omdømmebygging og å fjerne myter. Vi ønsker å opplyse både innbyggere, politikere og andre ansatte i kommunen, som ikke er her hver dag, hva vi egentlig gjør.