Oppdatering 16.04.20
Informasjon om fakturering i april og kreditering av stengte dager i mars – foreldrebetaling i barnehage og SFO
Foreldre skal ikke betale for barnehage og SFO så lenge tilbudet er stengt på grunn av korona-utbruddet.
Kommunen har tidligere sendt ut faktura for mars og denne skal betales som normalt innen forfall. Forfall var 30.03.2020.
Alta kommune avventer med å sende ut faktura for april for barnehage og SFO til vi vet hva som skjer fra 14. april.
Dersom barnehager og SFO åpner igjen 14. april, vil tilsendt marsfaktura dekke opphold og kost for både mars og april.
Men hvis det viser seg at tilbudene ikke åpner, vil stengte dager i mars krediteres på annen måte, enten ved en kreditnota eller ved redusert faktura i mai.
Spørsmål om foreldrebetaling for barnehage og SFO
Oppdatering 16.04.20
Det er tidligere orientert om at foreldre ikke skal betale for plass i barnehage og SFO når barnehage og SFO er stengt. Dette gjelder også for foreldre til barn som får plass, jf. unntakene som er satt i vedtak og forskrifter om stenging etter smittevernloven. Dette løser vi ved å redusere fakturaen for april eller mai.
Regjeringen har nå besluttet at foreldre som mottar tilbud i barnehage eller SFO skal betale for dette når tilbudet åpner igjen. Dette betyr at foreldre som mottar tilbud om plass, skal betale det samme som de gjorde før stenging. Dette gjelder uavhengig av antall timer tilbudet omfatter.
Dette betyr at fakturering skal starte igjen når barnehagene og SFO åpner. Foreldre som får tilbud, men som velger å holde barna hjemme skal også betale på vanlig måte.
Foreldre som har fall i inntekt som følge av permitteringer kan søke om inntektsmoderasjon i foreldrebetalingen på ordinær måte.
Redusert foreldrebetaling i Barnehage
Redusert foreldrebetaling i SFO