Alt dette kan du gjøre i Alta i sommer!

Ved Gakorivannet er det tilrettelagt for både tur og bading - et svært populært område og som er mye i bruk. A. Utkilen ©Alta kommune
Ferie betyr fri til å gjøre ting man ellers ikke har tid til. Her er tips til fine aktiviteter i sommerferien.
Fine tur- og badeplasser
Lathari
Lathari er tilrettelagt med toalett og grillsted tilpasset bevegelseshemmede, lekeplasser, sandvolleyball, benker, flere bål- og grillplasser, avfallsdunker, infotavle. Mange altaværinger tar turen hit for å leke, gå turer og lete etter småkryp i fjæra.
Gakorivannet
Mye har vært gjort her de siste årene. Nylig opparbeidet badeanlegg. Tilrettelagt med utedo, badebrygge, badeflåte, sandstrand, stupebrett, benker og grillsteder.
Mathisvannet
Godt fiskevann med ørret og røye. Adkomst med bil til gapahuk og brygge. Tilrettelagt med grill/bålsted.
Skogvannet
Tilrettelagt med parkering, brygge, strand og toalett.
Vi har mange fine steder for tur:
Se oversikt over de åtte friluftsområdene vi har i Alta kommune
Nærtur og langtur

Bjørkelitind
En tur trenger ikke alltid være så lang, og i Alta har vi flere turer du kan ta i gåavstand fra sentrum.
- Altaelva, asfalt og grusvei
- Båthavna, asfalt
- Vannbassenget i Lille Komsa, grusvei
- Breidablikk, asfalt og grussti
- Sandfallspissen, grusvei
- Universelt utformet tursti på Sandfallet
Alle disse turene er trillevennlige for barnevogn og sykkel. Noen turer egner seg også for rullestol.
Sjekk ut våre Perleturer, både nære og fjerne. Lenke til et annet nettsted.
I mange år har 3 toppers turene vært svært populære i Alta; Komsa,- Hjemmeluft- og Raipastoppen.
De siste årene har mange også gått 10 topper i løpet av sommeren og vært med i trekningen av premie. I 2021 hadde vi 29331 registreringer på de ti toppene:
Borras
Skoddevarre
Dønnevarre
Haldde
Lille Raipas
Hjemmeluft
Komsa
Losvarkollen
Ulvehenget (Rafsbotn)
Bjørkelitind (Talvik)
Les mer om 10 toppene Lenke til et annet nettsted.
Hvis du lurer på hvor toppene er, sykkelløypene går eller byløypa i kartutsnitt, så hjelper vi deg med det også. Trykk på kartet for å bruke vår kartportal.
På Nordtoppen og Borras Vestre er det dagsturhytter. Her er det fint å ta en pause før man tar turen ned igjen. På hustrige sommerdager kan du fyre opp i ovnen og lese en av bøkene som er tilgjengelig i hytta.

Aktiv fritid
Sykkeltier og sykkelanlegg
Sykling har vokst seg stort i Alta. Både terreng- og landeveissykling. Det har vi tatt på alvor og i vår kartløsning finner du oversikt over alle sykkelløyper i Alta, gradert som lett, middels og krevende.
Skating
I 2024 åpna den nye rulleparken, som har navnet gropa. Rett ved Alta ungdomsskole og ungdommens hus.
Ungdommens Hus tilbyr skating. Både for nybegynnere og for de mer erfarne. Utlån av utstyr har de også.
Har du spørsmål? Ring 47349698

Her er bilde fra åpningen av rulleparken. Foto: A. Utkilen
Golf
Alta Golfklubb tilbyr gratis bruk av deler av parken til barn og unge i Alta kommune. Fotballgolf, minigolf, frisbeegolf og korthullsbane (golf). Bruk av utegriller med mer er også mulig, men må avtales på forhånd med golfklubben.
Her kan du besøke hjemmesiden til Alta Golfklubb Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.
Aktivitetspark
I Alta har vi aktivitetsparker til fri bruk. Her går lek og fysisk aktivitet hånd i hånd.
På Alta sentrum, mellom Nordlyskatedralen og Nordlysbadet, ligger Chill You aktivitetspark. Rett ved rulleparken nevnt over, utenfor Alta ungdomsskole, er også en aktivitetspark. Der finner du det vi tenker kan være Norges største «disse».
%20Dissa.jpg)
Nærmiljøanlegg
Anlegget ved Kaiskuru skole er bygd opp som en Tarzanjungel, en kombinasjon av dekkpark, klatretårn og balanseelementer.
Her er det ubegrenset med muligheter for klatring, slenging, hopping, fart og spenning! Et populært anlegg også på kveldstid.
Adkomst: Følg skilting til Kaiskuru skianlegg fra Alta bru. Anlegget ligger mellom Kaiskuru nærmiljøsenter og Kaiskuru skianlegg. Oppmerket p-plass.
Her finner du oversikt over alle parker, nærmiljøanlegg og lekeplasser'
Ballbaner
Alta ha et utvalg av kunstgress- og sandvolleyballbaner. I tillegg har idrettslagene i Alta kunstgressbaner i sitt eie.
Her finner du oversikt over ballbaner i Alta Lenke til et annet nettsted.
Her er en oversikt over aktiviteter i Alta for deg mellom 0 og 100 år Lenke til et annet nettsted.
Midt i byen
Dersom du helst, eller må, holde deg i nærheten av sentrum er det fortsatt mye å ta seg til. Alt fra innendørs bading til parkliv.
Nordlysbadet
Vårt lokale badeland vet nok de fleste innbyggerne om, men er verdt å nevne likevel. Her kan du ta boblebad, svømme lengder, avkjøling i iskald kulp, klatre i klatrevegg og ta en tur i sklien, samt mye mer.
Bowling
Alta Bowlingsenter har åpent tirsdag til søndag hele sommeren. Her kan du selvfølgelig bowle, men de har også snooker, airshuffle, visning av fotballkamper med mer.
Besøk deres Facebook-side her Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.
Kafeer og restauranter
I Alta sentrum er det en rekke muligheter for å spise og drikke. Blant annet har Thon senter flere kafeer og spisesteder Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.; Uno Kafè, Sushi Point, Aranya, Big Bite, Midcity Kafè og Peppes Pizza.
I tillegg finner du restaurantene til Thon hotell, Brasseri Alta, og Scandic hotell, Restaurant Alta, samt Wing Wah House, Stakeriet mat og vinhus, Alattio pizza e pasta, Erica, sportsbaren Overtid og Gustus.
Det er også verdt å nevne butikken Kulinarnia i Løkkeveien 2.

Nordlysparken - rett utenfor Nordlyskatedralen.
Parkliv
Midt i hjertet av sentrum finner du flere lekeplasser og muligheter for piknik. Har du lagt merke til den flotte gressplenen rett ved Nordlyskatedralen? Ta med deg pledd, mat og drikke til katedralparken.
Byløypa
Byløypa er ei løypa som går gjennom Alta fra Tverrelvdalen til Øvre Alta (eller omvendt). Løypa er innom lysløypene i Tverrelvdalen, Kaiskuru, Sandfallet, Komsa og BUL-løypa. Løypa krysser Altaelva ved Alta bru. I mellom lysløypene går løypa i friområder som Midtbakkløypa samt korte strekninger på bilveg.
Her kan du se byløypa i vår kartløsning Lenke til et annet nettsted.
Kino
Aurora kino Alta har alltid åpent.
Sjekk ut deres tilbud her Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.
Alta bibliotek
Biblioteket er åpent alle hverdager, i tillegg tilbyr de selvbetjent bibliotek som er åpent alle dager fra 07.00 til 22.00.
Besøk hjemmesiden her Lenke til et annet nettsted.
Nordlyskatedralen
Nordlyskatedralen er åpen for de som er nysgjerrige og her får man omvisning dersom man ønsker det.
Opplevelser rett utenfor døra di

Foto: A. Utkilen ©Alta kommune
I Alta har vi mange opplevelsesbedrifter som primært retter seg mot turister. Er det en ting korona har lært oss, så er det å bruke eget nærområde. Kanskje har du aldri satt deg inn i hva turistene egentlig kommer til oss for å oppleve. Her kommer en smakebit:
Alta Event Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. tilbyr teambuilding. Kanskje er det nettopp det familie, eller kanskje stor-familien, trenger akkurat nå. På Camp Aurora kan man konkurrere i paintball, leirdueskyting, pil og bue, slegge, melkespannholding, tautrekking, kunnskap, bålkonkurranse, øksekast, saging, lassokasting og frisbee golf. God mat og drikke, og den gode samtalen rundt bålet.
Trasti og Trine har sommerkafè Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. gjennom hele sommeren. Her kan du kan nyte lunsj og deilige kaker fra deres bakeri. 10 km fra Alta sentrum og 500 meter fra Altaelva med flotte turmuligheter, både til fots og på sykkel rett fra døra.
Hva med en vandretur med Glød Explorer Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.? Storslått natur og det arktiske lyset som følger deg hele døgnet gjør at turen like gjerne kan gjøres på natta.
Alta har mer bergkunst laget av jeger-fangstfolk enn noe annet sted i Nord-Europa. Hos Alta museum Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. kan du vandre langs 6.000 helleristninger eller besøke de flotte utstillingene innendørs. Her er det også kafè og souvenir-butikk.
Kanskje er det fisking som ligger ditt hjerte nærmest, og hva er vel bedre enn Altafjorden da? Icecube of Aurora Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. tilbyr fiske av fiske sei, torsk, hyse, uer, kveite, laks og ørret. Eller fjordsafari med Finnmark Moods Lenke til et annet nettsted.
Bli kjent med samisk kultur, tradisjon og levemåte. Hos Sami Siida Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. i Øvre Alta kan du lytte til joik, hilse på reinsdyr, smake samisk tradisjonsmat, oppleve nordlysets magi inni lavvo og mye mer. Sami Siida har åpent alle dager.
Besøk et oppdrettsanlegg i regi av Laksens Hus Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.. Kombiner en båttur i vakre Altafjorden med en lærerik opplevelse på en operativ sjølokalitet. En spennende mulighet til å se lakseoppdrett på nært hold og få innsikt i en moderne og bærekraftig næring.
Hvis du er interessert i skiferens historie, så er Pæskatun Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. stedet for deg. Oppe i skiferfjellet på Pæskatun vil en visuelt og akustisk imponerende presentasjon lære deg om den verdensberømte Altaskiferen.
Legg ut på en spennende packrafting-opplevelse med Sorrisniva Lenke til et annet nettsted., langs den fascinerende Altaelven. Plassert i hjertet av det fantastiske landskapet, lover denne turen en uforglemmelig blanding av ro og spenning.
Det er flere som tilbyr hvalsafari i Altafjorden - hvorfor ikke oppleve det som andre reiser hit for å se. Her finner du blant annet informasjon om hvalsafari fra flere reiselivsbedrifter i Alta Lenke til et annet nettsted.
Skaff deg innbyggerappen Alta

Slik ser appen ut når du søker i appstore og play-butikk
Nå er appen lasta ned 14.000 ganger og det er cirka 3500 aktive brukeretil enhver tid. Her får du innhold tilpasset det du liker.
Alta-appen finner du både i Google Play og App Store. Søk på Alta så dukker den opp. Her oppdateres det fortløpende med aktiviteter og nyheter om det som skjer i byen din. Appen er spesielt rettet mot barn, unge og unge voksne, men passer like godt til deg som er foresatt.
Cirka 100 lag, foreninger og arrangører bruker appen og legger ut informasjon om aktivitetene sine. Alta kommune legger også ut informasjon om aktiviteter, og nyheter/informasjon fra kommunen.
Vi jobber hele tiden med å rekruttere inn flere lag og foreninger slik at vi til slutt har en app som inneholder alt som er av aktiviteter i Alta - på ett og samme sted!
Appen eies av Alta kommune, og drives i samarbeid med arrangører og lag/foreninger som har registrert seg.


